Archery Hall of Fame and Museum
Grass Root
Past Photos

We Get Letters
The History
Special  Awards
Mission Statement

Remembering the PAA
Loyal Supporters
Contact Us



       Click on  inductees names below to view profile.

Class of 197

     Fred Bear
      Howard Hill
      Ann Weber Hoyt
      Karl  Palmatier  
      Ben Pearson  
      Maurice Thompson
      Russ Hoogerhyde  

Class of 1973

     Dr. Robert Elmer
      Saxton Pope
      Rube Powell
      Clayton B. Shenk
      Art Young (updated

     Class of 1974

Dorothy Cummings

      Harry Drake
      Doug Easton
      John Yount


Class of 1975

      Paul Crouch
        Mrs. Lida Howell
       Jean Lombardo

     Class of 1976

      Babe Bitzenburger
      Dr. Paul Klopsteg
      Louis Smith

Class of 1977

     C. N. Hickman
       Earl Hoyt Jr.
       Myrtle Miller

     Class of 1978

      Roy Hoff
      Ann Marston
      Homer Taylor

     Class of 1979

     Will  Thompson
      Lura R. Wilson  

    Class of 1980

      Florence Lilly
      George Helwig

           * Living Member

Class of 1982

Al Henderson

Class of 1984

Ann Clark

Class of 1985

Robert Rhode
Chuck Saunders

Class of 1986

Henry Bitzenburger  
Doreen Wilber

Class of 1988

Roy Case

Class of 1991

Glenn St. Charles

Class of 1997
Jim Dougherty
Jim Easton *
Bob Kelly  
Frank Scott

Class of 1998
Bill Wadsworth

Class of 1999
Floyd Eccleston
Tom Jennings 
Dick Lattimer

Class of 2000

Stacy Groscup
Bob Swinehart

Class of 2001
Larry C. Whiffen

Class of 2002
Norbert Mullaney

Class of 2003

Allan Martin
M. R. James  *

Class of 2004

Rollin Bohning

Class of 2005

Dr.  "Bert" Grayson
Len Cardinale *

Class of 2006

Ed Rohde

Class of 2007

William Bednar
David Samuel *  

Class of 2008

Chuck Adams*
Julia Body *
George Gardner
Dave Staples

Class of 2010

G. Fred Asbell  *
Will "Chief" Compton
Holless Wilbur Allen
Frank Gandy  *

Class of 2011

Gail Martin
Ann Butz *
Victoria  Cook *

Class of 201
Bob Lee *

Class of 2013

Aldo Leopold

Victor Berger *

Class of 2014
Clarence "Bud" Fowkes
Margaret Klann

Class of 2015
Darrell Pace **
Randy Ulmer *
ohn Williams   *
Jack Witt

Copyright: 2017 Archery Hall of Fame & Museum, Inc.

Unauthorized use of images and
content is strictly prohibited
- All Rights Reserved -

Office: P.O. Box 558 North Main Street
 Union City, PA 16438 USA

Phone: 1.814.392.8901